Co powoduje ciekły amoniak?
Co powoduje ciekły amoniak?
Ciekły amoniak rozpuszcza metale alkaliczne i metale ziem alkalicznych z wytworzeniem kolorowych, silnie redukujących, przewodzących prąd roztworów. Kolor roztworu zmienia się wraz ze stężeniem jonów metalu. Przy małym stężeniu roztwór jest niebieski, przy zatężeniu zmienia barwę na brązową.
Gdzie powstaje amoniak?
Amoniak powstaje w świetle przewodu pokarmowego w wyniku metabolizmu białek przez obecną tu florę bakteryjną. Ulega wchłonięciu do krwi, dostaje się do wątroby, gdzie podlega przemianom do mocznika i w tej postaci jest wydalany z organizmu. Amoniak stanowi również źródło jonów azotu do syntezy niektórych aminokwasów.
Kiedy amoniak jest usunięty z organizmu?
Amoniak powstaje, gdy z aminokwasów zostanie usunięta grupa aminowa. Następnie jest on syntetyzowany w wątrobie do mocznika i w takiej formie zostaje przetransportowany do nerek i ostatecznie z moczem usunięty z organizmu.
Jakie są objawy zatrucia amoniakiem?
Objawy zatrucia amoniakiem. U osób zatrutych amoniakiem obserwuje się osłabienie mięśni, drgawki, nadmierną aktywność ruchową oraz zaburzenia słuchu. Objawy te pojawiają się nawet kilka minut po kontakcie z tym gazem. Z czasem zaczynają ujawniać się kolejne symptomy, uzależnione od drogi zatrucia oraz powstałych uszkodzeń.