Co je glykogen?
![Co je glykogen?](https://i.ytimg.com/vi/rY-vYIOLXM0/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLCyMspPwD2h0PGb8_btF999uBZUJg)
Co je glykogen?
Glykogen je vysoce větvený polymer tvořený glukózami ( polyglukan ), jež jsou navzájem pospojované. Jedna molekula glykogenu se skládá z mnoha molekul glukózy (až 120 000 molekul glukózy), které jsou spojené navzájem α (1,4)– glykosidovými vazbami.
Kde se ukládá glykogen při zátěži?
O glykogenu se často mluví v souvislosti s vytrvalostí, jeho zásoby v těle jsou jedním z limitujících faktorů výkonu. Kde se ukládá, jak ho tělo při zátěži využívá, lze jej uložit více?
Kolik glykogenu potřebuje netrénovaný jedinec?
Netrénovaný jedinec disponuje přibližně 250-400 g glykogenu (v játrech okolo 100 g), avšak u aktivních sportovců jsou tato čísla mnohonásobně vyšší, neboť trénované svaly umí uložit až o 20 - 50 % glykogenu více, než svaly netrénované.
Jak probíhá syntéza glykogenu?
Proces syntézy glykogenu probíhá v cytozolu. Intenzivní je hlavně v játrech a kosterní svalovině. Syntéza glykogenu vychází z molekul glukózy a vyžaduje navíc tzv. primer – tj. molekulu, která obsahuje řetězec několika glukóz spojených glykosidovými vazbami (nejčastěji jím je zbytek glykogenu přítomný v buňce, případně protein glykogenin ).