Kdy bylo olovo používáno k výrobě nádob?

Kdy bylo olovo používáno k výrobě nádob?
Dříve (starověk, středověk) bylo olovo používáno k výrobě nádob. V modernějších dobách se z olova vyrábělo i vodovodní potrubí. Olovo je také obsaženo v barvách a používá se v různých průmyslových odvětvích, například při výrobě elektrických akumulátorů. Olovo je stále převažujícím materiálem při výrobě střeliva.
Co se projevuje při vysoké dávce olova?
Symptomy při velmi vysoké dávce olova (akutní otrava) mohou způsobit velmi dramatické projevy. Objeví se zvracení, křečovitá bolestbřicha (Saturninská kolika), křeče (to jsou většinou první známky vysoké toxické dávky olova), dále například svalová slabost.
Jak se snižuje hladina olova v krvi?
Hladina olova v krvi se snižuje pomocí takzvaných chelatačních činidel (látky, jichž se v medicíně využívá k vyvazování a následnému vylučování některých kovů z organismu, nejčastěji močí). Klasickým lékem při otravě olovem je EDTA (kyselina ethylendiamintetraoctová). Lék se aplikuje v pomalé infuzi.
Proč je Olov nebezpečnější pro děti?
Olovo je mnohem nebezpečnější pro děti než pro dospělé, protože poškozuje vyvíjející se nervovou soustavu (hlavně mozek). Čím mladší je dítě, tím větší škody otrava olovem způsobí. Nejzranitelnější jsou tedy děti ještě nenarozené. Dostane-li se olovo do těla matky, může způsobit poruchy nitroděložního vývoje, předčasný porod nebo potrat.