Jak se dělíme uhlovodíky?

Obsah

Jak se dělíme uhlovodíky?

Jak se dělíme uhlovodíky?

Uhlovodíky dělíme podle typu vazeb na nasycené a nenasycené. Základními uhlovodíky jsou CH4(methan), C2H6(ethan), C3H8(propan), C4H10(butan). Hlavními zdroji uhlovodíků jsou ropa, zemní plyn a černouhelný dehet. Halogenidy(CX4) tvoří celou řadu významných sloučenin. Vznikají halogenací oxidů uhlíků, methanu atd.

Jak spojit dva uhlíky?

To znamená, že každé dva uhlíky se dokážou spojit jednoduchou, dvojnou nebo trojnou kovalentní nepolární vazbou do lineárních, větvených nebo cyklických řetězců. Na tyto řetězce je možno napojit další struktury nebo nahradit atomy C jinými prvky nebo strukturami.

Co je uhlík volný?

Uhlík, se jako prvek volný, vyskytuje v přírodě ve dvou modifikacích. Grafit, také označený jako tuha, má vrstevnatou strukturu. Každý atom C se váže se třemi sousedními a 4. atom se volně pohybuje mezi nimi. Je měkký a vodivý.

Proč je uhlík málo reaktivní?

Uhlík je prvek málo reaktivní, většina reakcí vzniká až za vysokých teplot – např. reakce C (koks) za vysoké teploty s oxidy kovů » výroba železa ve vysoké peci: 3C + Fe2O3→ 3CO + 2Fe Uhlík se nachází ve více modifikacích (viz Výskyt v přírodě).

Související příspěvky: