Jaký je tvar buněk u organizmu?

Obsah

Jaký je tvar buněk u organizmu?

Jaký je tvar buněk u organizmu?

Tvar buněk u jedno­buněč­ného nebo mnohobuněč­ného or­ganiz­mu je určen druhem buňky, její funkcí a umístěním. Primárně je tvar buněk kulatý nebo oválný, velice často je i kubický, hranolovitý, tyčin­kovitý, hvěz­dicovitý atd.

Může být buňka vyloučena z ER?

Buňka může ob­sahovat několik těchto komplexů. Zde probíhá úprava látek vyloučených z ER (bíl­kovin, lipidů, steroidů, sac­haridů), probíhá tu přeměna or­ganic­kých látek a je­jich tra­nsport pomocí měchýřků na místo určení. Současně se pomocí těchto měchýřků vylučují z buňky některé látky např. sek­rety (ex­ocytóza).

Jaké jsou vývojové znaky buňky?

Evoluce (vývoj), živé sous­tavy se neustále dlouhodobě přizpůsobují měnícím se podmínkám. Buňka je základní stavební a funkční jedno­tkou (výjimku tvoří nebuněčné or­ganis­my). Tyto znaky ale nej­sou uni­ver­zální. Mnoho or­gan­ismů není schop­ných samos­tatného pohybu a nereagují přímo na své prostředí.

Co je buňka živých organismů?

Buňka (lat. cellula) je základní stavební a funkční jednotka těl živých organismů, nikoliv však těch nebuněčných, jako jsou viry, viroidy a virusoidy. Jsou obklopené membránou a uvnitř obsahují koncentrovaný vodný roztok různých látek (cytoplazmu). Obvykle obsahují genetický materiál a jsou schopné se dělit.

Související příspěvky: