Jak vzniká vazba kovalentní?

Jak vzniká vazba kovalentní?
Vazba kovalentní se vyskytuje častěji než vazba iontová. Kovalentní vazba vzniká tak, že při vzájemném přiblížení dvou atomů se jejich atomové orbitaly vzájemně překryjí a vznikne oblast, kde je možno s určitou pravděpodobností nalézt elektrony náležející původně jak k jednomu, tak k druhému atomu.
Jak se dívat na kovalentní vazbu?
Na kovalentní vazbu se lze dívat i z jiného hlediska. Molekulu si lze představit jako kvantovanou soustavu tvořenou jádry a elektrony, jejichž rozložení je popsáno vlnovou funkcí. Tato vlnová funkce udává rozdělení pravděpodobnosti výskytu elektronů v prostoru zaujímaného molekulou, tedy určuje molekulové orbitaly.
Co se děje v kovalentní vazbě?
V kovalentní vazbě dochází ke sdílení elektronů oběma atomy. S rostoucím rozdílem elektronegativit se zvyšuje pravděpodobnost výskytu vazebných elektronů u elektronegativnějšího vazebného partnera a s tím roste i polarita vazby. Pokud je rozdíl elektronegativit dostatečně vysoký (udává se hodnota Δχ = 1,7), vazbu již považujeme za iontovou.
Jak můžeme chemické vazby rozdělit?
Podle povahy můžeme chemické vazby zhruba rozdělit na iontové, kovalentní a kovové. Podstatou iontové vazby je vzájemné elektrostatické přitahování kladně a záporně nabitých částic (iontů), které vzniknou, pokud dojde k přesunu jednoho nebo více valenčních elektronů od elektropozitivního atomu k elektronegativnímu.