Jak se hasí vápno pálené?
Jak se hasí vápno pálené?
Hasí se vápno pálené, které se dnes dodává mleté v pytlích. Voda se dodává podle potřeby (musí jí být během celého procesu dostatek!), tak aby vzniklo "vápenné mléko". Hašení musí probíhat v malé vrstvě (plochý karb). Uvolňuje se značné mn. tepla. Použijte štít, nebo aspoň brýle! Rozhodně nelze hasit přímo v sudech - hrozí exploze!
Co se stane, když pálíte vápno?
I kdy hašení páleného vápna není složité,je nutné o tom něco vědět.Může se stát,že nevhodným poměrem vody vápno "spálíte", nebo "utopíte".
Jak reaguje pálené vápno s vodou?
Pálené vápno reaguje s vodou za silného vývinu tepla.V případě velkého množství vody se nedosáhne teploty, která je důležitá pro rychlou reakci vápna s vodou.Reakce je velmi pomalá,může trvat i několik týdnů.V obou případech vám sice vznikne hydroxid vápenatý,ten se ale nedá použít pro přípravu malty (má zcela jiné fyzikální vlastnosti).
K čemu se využívá teplo z vypáleného vápna?
Teplo z vypáleného vápna se využívá k předehřátí spalovacího vzduchu a tepla zplodin hoření se využije k předehřátí vápence. Peciště tvoří souvislý kanál, který umožňuje stálý a nepřetržitý postup ohně. Zdivo pece má v určitých místech navážecí a vyvážecí otvory, které pec rozdělují na určitý počet komor.