Co se přehodí v názvu vápence?

Co se přehodí v názvu vápence?
V názvu vápence se přehodí odpovídající adjektiva, např. mikrit-extraklastový (sparit-extraklastový) vápenec, mikrit-peloidový (sparit-peloidový) vápenec nebo mikrit-ooidový (sparit-ooidový) vápenec. mikrit (sparit) je zastoupen do 10 %, pojmenování se řídí přítomným alochemem, např. extraklastový, biogenní, peletový nebo oolitový vápenec.
Co je vápenec?
Vápenec (Malá Amerika v Českém Krasu) Vápenec je jemnozrnná až celistvá sedimentární hornina. V převážné míře (nad 80 %) je složena z uhličitanu vápenatého (CaCO 3) ať už ve formě kalcitu, nebo aragonitu. Jako příměsi se vyskytují dolomit, siderit, křemen, jílové minerály a úlomky zkamenělin.
Kde vznikají vápence?
Vápence vznikají v různých typech prostředí, mohou to být zejména hydrotermální prameny, jezera, bažiny, jeskyně, laguny, mělká moře nebo hlubší části mořského prostředí.
Kdo je nejjemnější součást vápenců?
mikrit je nejjemnější součást vápenců tvořená zrny kalcitu o velikosti do 0,004 mm. ooidy – kulovitá nebo oválná tělesa do velikosti 2 mm, často s koncentricky zonální stavbou extraklasty – klasty pocházející mimo sedimentační pánev (jde o terigenní materiál). Vlastní názvy vápenců se tvoří kombinací jmen přítomných alochemů a sparitu nebo mikritu.