Jak získáváte fosfor?

Obsah

Jak získáváte fosfor?

Jak získáváte fosfor?

Fosfor běžně získáváte přirozenou cestou konzumací klíčků, česneku, cibule, celeru, mrkve, pórku, rajčat, mandlí, ořechů, hroznového vína, potravin bohatých na bílkoviny a vápník, jako syřené sýry, fazolí, vaječných žloutků, hrachu, jater, pšeničné mouky, masa a ryb.

Jak se projevuje nedostatek fosforu v krvi?

Metabolismus fosforu je spojen s růstovým hormonem. U dětí, které mají vysokou hladinu fosforečnanu v krvi, je pozorována akromegalie, tj. onemocnění, které je důsledkem hyperfunkce předního laloku hypofýzy, což se projevuje přílišným růstem kostí i měkkých částí obličeje, rukou a chodidel.

Jaký je poměr vápníku a fosforu v krvi?

Vápník a fosfor se vyskytují a působí společně, a když je poměr vápníku k fosforu nízký, tak dochází k řídnutí kostí. Hospodaření s vápníkem a fosforem ovlivňují žlázy s vnitřní sekrecí. Hormon příštítných tělísek zvyšuje vylučování fosforu s močí a snižuje hladinu neorganických fosforečnanů v krevní plazmě.

Jaká je doporučená dávka fosforu?

Doporučená denní dávka fosforu je 1,6 gramu, u dětí a těhotných žen 1,5-2 gramů. Fosfor je hojně zastoupen v potravě a jeho denní příjem dosahuje až dvojnásobku potřebného množství, proto je jeho nedostatek v těle takřka nemožný.

Související příspěvky: