Kde se objevují první čínské zápisy čísel?

Obsah

Kde se objevují první čínské zápisy čísel?

Kde se objevují první čínské zápisy čísel?

Nejstarší čínské zápisy čísel se objevují na magických kostkách ze 14. až 11. století před n. l. a na keramických a bronzových předmětech a mincích z 10. až 3. století před n. l. Od 4. století před n. l. a možná i dříve používali Číňané k vyjádření čísel tyčinky, jejich používání se udrželo až do 13. století.

Jak vznikl základ číselné soustavy?

Základ číselné soustavy zřejmě vznikl v době, kdy si člověk potřeboval spočítat třeba státo ovcí. Pokud jich měl 598 a uměl počítat jen do deseti (deset prstů) mohl počítat třeba takto: za každých napočítaných deset ovcí odložil jeden kamínek.

Jak můžeme číselnou osu zobrazit zlomek?

Pokud chceme na číselnou osu zobrazit zlomek, tak si ho nejlépe převedeme na smíšené číslo a od čísla, které reprezentuje počet celků vedeme úsečku, kterou rozdělíme na stejně dlouhé dílky, kterých je tolik, jak velké číslo je ve jmenovateli zlomku. A poté už jenom spojíme příslušný dílek rovnoběžkou, podle zlomkové části.

Jak použít číselnou osu?

Číselnou osu využíváme hlavně tak, že na ni zobrazujeme reálná čísla. Nejčastěji se jedná o racionální čísla (zlomky) a odmocniny.

Související příspěvky: