Co jsou předložky vlastní a nevlastní?

Obsah

Co jsou předložky vlastní a nevlastní?

Co jsou předložky vlastní a nevlastní?

Druhy předložek. Předložky se dělí podle původu na vlastní (= primární) a nevlastní (= sekundární).. Předložky vlastní jsou slova, která jsou jen předložkami, nejsou tedy nikdy nositeli významu. Primární předložky mohou být neslabičné a slabičné.Neslabičné jsou ty předložky, které jsou tvořeny jen jedním písmenem (souhláskou).

Co jsou předložky?

Předložky (latinsky prepozice) jsou v pořadí sedmým slovním druhem. Předložky jsou často považovány za okrajový slovní druh, ale rozhodně tomu tak není- předložky jsou velmi podstatné a bez nich by bylo naše přesné vyjadřování složité až nemožné.

Co se dělí na předložky?

Předložky můžeme rozdělit na vlastní (tzv. primární) a nevlastní (tzv. sekundární). Základem tohoto dělení je to, zda se daná předložka může vyskytovat i jako jiný slovní druh či ne.

Jak vznikla nevlastní předložka?

Nevlastní předložky mohly vzniknout z příslovcí (skrz), z příslovcí, které byly dříve podstatnými jmény (navrch), z podstatných jmen (zásluhou), ze sloves (počínaje), od zájmen (co do), případně jako spřežka dvou předložek (zpod). Kolem – Podstatné jméno – Jel s kolem na výlet. Příslovce – Jel jen tak kolem. Předložka – Jel kolem řeky.

Související příspěvky: