Proč jsou poškozené ledviny špatně vylučovány?

Obsah

Proč jsou poškozené ledviny špatně vylučovány?

Proč jsou poškozené ledviny špatně vylučovány?

Poškozené ledviny totiž špatně vylučují odpadní produkty metabolismu bílkovin. Na druhou stranu pacienti s terminální fází selhání ledvin, kteří potřebují dialýzu, což je léčba, při které dochází k filtrování a čištění krve od odpadních látek s pomocí speciálního (dialyzačního) přístroje, mají vyšší potřebu bílkovin ( 15, 16 ).

Proč jsou ledviny poškozené?

Poškozené ledviny nedokážou odfiltrovat a vyloučit přebytečný sodík, což vede k jeho vzestupu v krvi (odborně se tomuto stavu říká hypernatrémie). U onemocnění ledvin proto lékaři často doporučují snížit denní příjem sodíku pod 2 000 mg na den ( 9, 10 ).

Jaké je stravovací omezení ledvin?

Stravovací omezení a dieta závisí na stupni poškození ledvin. Například lidé v časném stadiu onemocnění ledvin musí omezit přísun jiných živin než lidé s terminálním (konečným) selháním ledvin (ESRD) ( 6, 7 ). Pokud trpíte onemocněním ledvin zeptejte se na správnou dietu vašeho lékaře.

Jak se zbavit fosforu z ledvin?

Fosfor: Špatně fungující ledviny nedokážou tělo zbavit nadbytečného fosforu, který se nachází v řadě potravin. Vysoká hladina fosforu v krvi je zdraví škodlivá, takže pacientům s nemocnými ledvinami lékaři doporučují omezit denní příjem fosforu na 800–1 000 mg ( 13, 14 ).

Související příspěvky: