Co jsou příznaky listeriózy?

Obsah

Co jsou příznaky listeriózy?

Co jsou příznaky listeriózy?

Tyto příznaky mohou signalizovat bakteriální meningitidu, která je život ohrožující komplikací listeriózy. Původcem listeriózy jsou baktérie rodu Listeria, nejčastěji Listeria monocytogenes. Tyto baktérie žijí v půdě, ve vodě a ve zvířecím trusu. syrové zeleniny, která byla kontaminována půdou nebo trusem použitým jako hnojivo

Jak se vyhnout léčbě listeriózy?

V léčbě listeriózy se používají zejména antibiotika a podpůrná léčba. Listérie přežívají v chladném podnebí a vytrží i teploty pod bodem mrazu. Rizikové osoby, kteří jsou nejnáchylnější k závažným infekčním onemocněním, by se měli vyhnout konzumaci jídel, která mohou obsahovat listérie.

Jak se projevuje listerióza?

Listerióza je bakteriální střevní infekční onemocnění způsobené baktérií Listeria monocytogenes. Nákaza se nejčastěji přenáší konzumací kontaminované zeleniny, nepasterizovaných mléčných výrobků nebo nedostatečně tepelně upraveného masa či masných výrobků.

Jaká je inkubační doba listeriózy?

Inkubační doba listeriózy (doba kdy se objeví první příznaky onemocnění po nákaze) je 7 až 30 dní, ale někdy se první známky onemocnění projeví již po několika hodinách od nákazy. Pokud se infekce dostane do nervové soustavy, mohou se objevit další příznaky, jako jsou například:

Související příspěvky: