Kdo trpí výhřezem dělohy?

Obsah

Kdo trpí výhřezem dělohy?

Kdo trpí výhřezem dělohy?

"Žena, která má dobře vyvinuté svalstvo, a to i dna pánevního, jen málokdy trpí výhřezem dělohy," říká dr. Brubakerová. Jak děloha, tak měchýř, hlavní orgány malé pánve,jsou drženy na místě napětím pánevních svalů. Když dojde k jejich oslabení, přenese se tato úloha (udržet dělohu na místě) na vazivové pruhy, ligamenta.

Jak se posune děloha?

Když se posune děloha, i sousední orgány se deformují a posouvají. Kupříkladu močový měchýř je tažen dolů a tisknut, takže dochází k inkontinenci moči. "K poklesu dělohy dochází vždy v důsledku porodního traumatu, zejména tehdy, je-li žena nucena celé hodiny tlačit," tvrdí gynekoložka dr. Yvonne S. Thorntonová.

Co je pokles a výhřez dělohy?

Pokles dělohy není totéž jako retroverze dělohy (děloha převrácená) nebo tzv. retroflexe, kdy je děloha otočená opačným směrem k rektu, což postihuje celou jednu třetinu žen. Ale vězte, že pokles a výhřez dělohy je záležitost velice častá, i když jste o něm možná ještě neslyšela.

Jaké jsou příznaky prolapsu dělohy?

Následující příznaky signalizují vznik prolapsu dělohy a vyžadují lékařské vyšetření a ošetření: V krajních případech je dokonce děloha při vyšetření viditelná ve vchodu poševním. Lékař může při mírném poklesu doporučit zavedení gumového pesaru za pravidelných lékařských kontrol vždy po několika měsících.

Související příspěvky: