Kdy jsou hygienické limity hluku překračovány?

Kdy jsou hygienické limity hluku překračovány?
Naopak i v případech, kdy hygienické limity hluku překračovány nejsou, může jít podle okolností o hluk, který je nepřiměřený poměrům. Podle konkrétních okolností může být v určitých případech přípustná míra obtěžování nižší, než stanoví limity stanovené zákonem o ochraně veřejného zdraví a nařízením vlády č. 272/2011 Sb.
Jak použít žalobu proti hluku?
Pro tyto účely slouží další typy žalob – tzv. žaloba prevenční, žaloba na ochranu osobnosti a žaloba na náhradu škody. Tzv. sousedská žaloba je zjevně nejpřiléhavějším typem žaloby, který lze k ochraně před hlukem využít. Základem pro tuto žalobu jsou ustanovení § 1013 a § 1042 občanského zákoníku.
Jaké je riziko hluku v mimopracovním prostředí?
Riziko sluchového postižení existuje i u hluku v mimopracovním prostředí např. u lidí žijících v těsné blízkosti frekventovaného letiště nebo velmi rušných komunikací a při různých činnostech ve volném čase spojených s vyšší hlukovou zátěží.
Kdy musí být hlukový limit překročen?
V některých případech hlukový limit nemusí být dodržen. Jedná se o tzv. hlukové výjimky a ochranná hluková pásma. V takovém případě musí mít provozovatel povolení k provozu zdroje nadlimitního hluku. To, zda byly překročeny hlukové limity, zjišťuje krajská hygienická stanice na základě měření.