Proč vzniká celiakie?
Proč vzniká celiakie?
Protože příčina celiakie není jednoznačně známa, předpokládá se multifaktoriální původ onemocnění, což znamená, že k jeho vzniku mohou přispívat jak faktory genetické (určité variability ve struktuře genů), tak vlivy vnějšího prostředí. Pro osoby, které netrpí nesnášenlivostí lepku, je strava s jeho obsahem neškodná.
Co se týče pacientů s celiakií?
Počty pacientů se stanovenou diagnózou celiakie se tak zvyšují, především co se týče dospělých pacientů. Herpetiformní dermatitida je chronická svědivá vyrážka spojená se vznikem puchýřů, které jsou obvykle lokalizovány v oblasti loktů, kolen, hýždí, zad či pokožky hlavy, přičemž dermatitida postihuje přibližně 5-10 % pacientů s celiakií.
Co se řadí mezi celiakie?
Celiakie se řadí mezi autoimunitní onemocnění (imunitní reakce je namířena proti vlastnímu organismu), během imunitní reakce dochází k poškození zdravých buněk v těle. Poškozeny mohou být jak buňky gastrointestinálního traktu, tak i jiných tělních systémů.
Co je celiakie?
Celiakie, neboli glutenová enteropatie, je chronické onemocnění sliznice tenkého střeva způsobené nesnášenlivostí lepku. Lepek, jinak také gluten, je směs bílkovin obsažená v mnoha druzích obilovin. Nemoc přetrvává po celý život a často je geneticky podmíněna. První příznaky onemocnění se mohou projevit v kterémkoliv věku.