Jaké jsou účinky melatoninu?

Obsah

Jaké jsou účinky melatoninu?

Jaké jsou účinky melatoninu?

Dostatečné množství melatoninu má následující účinky: 1 Antioxidační účinky – melatonin chrání organismus před škodlivým působením volných radikálů a toxinů 2 Řídí biorytmus člověka – regeneruje buňky celého organismus včetně nervových buněk 3 Redukuje důsledky stárnutí (vrásky, povadlá pleť, horší kvalita vlasu a pokožky) 4 Zvyšuje plodnost, sexuální výkonnost i libido 5 Reguluje krevní tlak More ...

Jak se vyplavování melatoninu mění?

Vyplavování melatoninu závisí na slunečním záření, takže zároveň přizpůsobuje naše tělesné procesy ročnímu období. Navíc se mění s věkem: s přibývajícími léty melatoninu ubývá, stejně jako potřeby spánku. Někteří vědci se domnívají, že tak neurochemie pomáhá zajišťovat, aby byl v tlupě pořád někdo vzhůru a mohl varovat před případným nebezpečím.

Kde se dá koupit melatonin?

Přesto, že SÚKL provádí namátkové kontroly, případně postupuje na základě udání, dá se melatonin koupit jak na webu, tak skoro v každé lékárně. Obvykle ve formě potravinových doplňků. Samozřejmě, melatonin není droga, kterou by měla chránit skupina policistů: v supermarketech každodenně nakupujeme množství potenciálně škodlivějších látek.

Proč vypadá melatonin jako zlo?

Oproti klasickým „lékům na spaní“ – hypnotikům – vypadá melatonin jako menší zlo. Zatímco hypnotika jsou drogami, které ovlivňují průběh spánku, melatonin zůstává hormonem, který vykloní rovnováhu spánku a bdění ve prospěch odpočinku, aniž by nějak zasahoval do konkrétních dějů v mozku. Bez zjevných vedlejších účinků a rizik.

Související příspěvky: