Jak se pozná žilní trombóza?

Obsah

Jak se pozná žilní trombóza?

Jak se pozná žilní trombóza?

Jak se pozná žilní trombóza? Žilní trombóza je doslova „strašákem“ mnoha lidí, kteří překročili 50. rok života. A není čemu se divit. Vždyť právě trombóza má v našich podmínkách na svědomí vyšší počet úmrtí než obávaný infarkt myokardu. Toto onemocnění je záludné i v tom, že se ve velké většině případů neprojevuje příliš dramatickými příznaky.

Jak se projevuje trombóza hlubokých žil?

Při trombóze hlubokých žil je naopak končetina oteklá a velmi bolestivá, bolest se objevuje především po plném došlápnutí. Postižená noha také může mít namodralou barvu. Trombóza je velice zrádná obzvláště u ležících pacientů, může totiž vzniknout bez výraznějších varovných obtíží a následně se může projevit až embolií plicní.

Jaké jsou příznaky trombózy?

Příznaky trombózy. Příznaky pacienti často přehlížejí. Bývají totiž velmi nenápadné, v ojedinělých případech se nedostaví vůbec. Obecně se ale jedná o: Otok končetiny. Bolest po došlápnutí. Bolest při pohybu špičkou nahoru a dolů. Pocit pnutí v lýtku. Zarudlou, bledou nebo namodralou končetinu.

Co může být příznakem plicní trombózy?

U plicní trombózy může být jedním z příznaků kašel, dále je to krátkodobá dušnost či bolest na hrudi, ale u pacienta může dojít i k vykašlávání krve nebo k rozvoji šoku. Platí, že čím blíže k srdci je trombóza lokalizována, tím je riziko embolie vyšší.

Související příspěvky: