Kdo provedl první chromatografii?
![Kdo provedl první chromatografii?](https://i.ytimg.com/vi/_4Wu95XWPkQ/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLAobOsKlzYSLge3Vk4nBdTo5aePEw)
Kdo provedl první chromatografii?
První chromatografii provedl v roce 1906 Michail Semjonovič Cvět (rusky Михаил Семёнович Цвет; 1872-1919; ruský botanik, fyziolog a biochemik), za účelem rozděleníbarviv vyskytujících se v listech rostlin.
Co je chromatografie?
Chromatografie (z řečtiny χρώμα – barva, γραφειν – psát) je souhrnné označení pro skupinu fyzikálně-chemických separačních metod. Molekuly analytu se u všech typů chromatografických separací rozdělují mezi stacionární a mobilní fázi.
Jaké jsou chromatografické metody?
Chromatografické metody jsou využívány v analytické chemii pro kontrolu totožnosti látky, pro kontrolu čistoty a pro analýzy směsí. Principem metody je rozdílná rychlost pohybu látek v soustavě mobilní a stacionární fáze. Vzorek, který obsahuje několik složek je unášen mobilní fází.
Jak se používá chromatografie v chemii?
Tyto metody lze též využít v analýze léčiv, v přípravě vzorků či v gravimetrických stanoveních. Nejrozšířenější moderní separační metodou v analytické chemii je však chromatografie. V dnešní analytické chemii a tedy i analýze léčiv se využívá řada chromatografických metod. Základním pojmem je chromatogram.