Co je periodická tabulka prvků?

Co je periodická tabulka prvků?
Dnešní periodická tabulka prvků je grafickým vyjádřením periodického zákona, jehož původní (Mendělejevovo) znění bylo: Perioda je v obecném slova smyslu něco, co se podle určitých zákonitostí pravidelně opakuje. Může jít např. o střídání dne a noci, střídání ročních období, opakující se vzor na tapetě aj.
Jak se řadí prvky v periodické tabulce?
Dnes se prvky v periodické tabulce řadí ne podle rostoucí atomové hmotnosti, ale podle rostoucího protonového čísla. Mendělejev měl tabulku oproti dnešku v původní verzi z r. 1869 otočenou o 90°. O dva roky později ji již publikoval s orientací takovou, na jakou jsme zvyklí dnes. Obr. 8‑2: První Mendělejevova periodická tabulka chemických prvků.
Jaké jsou předpovězení prvků v periodické tabulce?
Např. germanium, které Mendělejev pojmenoval eka-silicium (podle slova eka – vedle, ze sanskrtu), bylo jedním z takto předpovězených prvků – v původním periodickém systému prvků se nacházelo v mezeře vedle křemíku. Dnes se prvky v periodické tabulce řadí ne podle rostoucí atomové hmotnosti, ale podle rostoucího protonového čísla.
Jaká je elektronegativita v periodické tabulce?
V periodické tabulce roste elektronegativita zleva doprava a zdola nahoru. Nejvyšší elektronegativitu z běžných prvků má fluor (lehké vzácné plyny netvoří vazby, elektronegativitu u nich tedy neurčujeme), nejnižší nalezneme u cesia. Opakem elektronegativity je elektropozitivita: čím je prvek elektropozitivnější, tím méně je elektronegativní.