Kde se lékořice používá v kuchyni?
Kde se lékořice používá v kuchyni?
Kromě použití v lékařství se lékořice používá také v kuchyni jako koření, dále jako sladidlo do bonbónů či žvýkaček, vyrábí se z ní lékořicové tyčinky (pendreky) a přidává se do zubní pasty, pastilek proti kašli a nealkoholických nápojů i piva. Můžete si z ní udělat také lékořicový čaj nebo si jí přidat k čajům ze směsi různých bylin.
Kde pochází lékořice?
Lékořice pochází z Asie a Středomoří a používá se již tisíce let v přírodní medicíně v Asii i v Evropě. Kromě použití v lékařství se lékořice používá také v kuchyni jako koření, dále jako sladidlo do bonbónů či žvýkaček, vyrábí se z ní lékořicové tyčinky (pendreky) a přidává se do zubní pasty, pastilek proti kašli a nealkoholických nápojů i piva.
Jaké jsou účinky lékořice u každého člověka?
Konzumace velkého množství lékořice může mít závažné nežádoucí účinky, jako jsou vysoký krevní tlak, prudké snížení hladiny draslíku (hypokalémie) v krvi, otoky (edém) a bolesti hlavy. Nicméně citlivost na lékořici je velmi individuální a je jiná u každého člověka.
Co obsahuje lékořicový kořen?
Lékořice dále obsahuje řadu biologicky aktivních složek, jako jsou přírodní polyfenolové antioxidanty nebo saponiny. Glycyrrhizin: Tatolátka, která se též jmenuje kyselina glycyrrhizová, je v lékořici zastoupena nejvíce. Lékořicový kořen obsahuje 2 - 3 % glycyrrhizinu a lékořicový extrakt pak 10 - 25%.