Jaká je hladina fosforečnanů v krvi?

Obsah

Jaká je hladina fosforečnanů v krvi?

Jaká je hladina fosforečnanů v krvi?

Nižší hladinou fosforečnanů se vyznačuje křivice, hladina se může snížit až na 1 mg na 100 ml. Při těžkých onemocněních ledvin je zadržení fosforečnanů hlavní příčinou acidózy a stoupající hladina fosforu v plazmě vyvolává snížení hladiny vápníku. Vysoká hladina fosforu v krvi se vyskytuje při hypofunkci příštítných tělísek.

Jak získáváte fosfor?

Fosfor běžně získáváte přirozenou cestou konzumací klíčků, česneku, cibule, celeru, mrkve, pórku, rajčat, mandlí, ořechů, hroznového vína, potravin bohatých na bílkoviny a vápník, jako syřené sýry, fazolí, vaječných žloutků, hrachu, jater, pšeničné mouky, masa a ryb.

Jaká je doporučená dávka fosforu?

Doporučená denní dávka fosforu je 1,6 gramu, u dětí a těhotných žen 1,5-2 gramů. Fosfor je hojně zastoupen v potravě a jeho denní příjem dosahuje až dvojnásobku potřebného množství, proto je jeho nedostatek v těle takřka nemožný.

Jak zvýšit vylučování fosforu s močí?

Hospodaření s vápníkem a fosforem ovlivňují žlázy s vnitřní sekrecí. Hormon příštítných tělísek zvyšuje vylučování fosforu s močí a snižuje hladinu neorganických fosforečnanů v krevní plazmě. Steroidové hormony vylučování vápníku a fosforu s močí snižují, a mají tedy při řídnutí kostí prospěšný vliv.

Související příspěvky: