Kdo je zdrojem tepelné energie země?

Obsah

Kdo je zdrojem tepelné energie země?

Kdo je zdrojem tepelné energie země?

Rozpad radioaktivních prvků – jedná se především o uran, který je zdrojem zhruba 60 % tepelné energie Země od jejího vzniku, dále thorium a radioaktivní draslík Fyzikálně chemické reakce – reakce probíhající v zemské kůře, při kterých se uvolňuje teplo (exotermické), jsou např. oxidace nebo rekrystalizace minerálů

Jak roste tepelná energie země?

Tepelná energie Země roste s rostoucí vzdáleností od povrchu, ovšem její projevy je možné spatřit i na povrchu v podobě horkých pramenů, gejzírů, parních výronů či erupcí sopek. Využívá se jak ve formě tepelné energie pro vytápění, tak i k výrobě elektrické energie prostřednictvím geotermálních elektráren.

Proč vzniká teplo na povrchu Země?

Vnitřní energie Země je příčinou všech geologických pochodů, při kterých se uvolňuje teplo na povrch Země. Hlavní příčina vzniku tepla v zemské kůře je rozpad radioaktivních prvků. Většina tepelné energie pochází z uranu, částečně přispívá thorium a radioaktivní draslík.

Jak klesla teplota zemského povrchu?

Až teprve před 3 miliardami let klesla teplota zemského povrchu pod 100 °C a na povrchu vznikla zemská kůra, která postupně tuhla do větší hloubky. Je zajímavé, že 99 % objemu naší planety má teplotu vyšší než 1000 °C. Tyto teploty se vyskytují v zemském nitru, avšak při vulkanické činnosti se rozžhavená láva často objevuje i na zemském povrchu.

Související příspěvky: