Jak se dělíme kyseliny a zásady?
Jak se dělíme kyseliny a zásady?
Látky v chemii dělíme na kyseliny a zásady, ale konkrétní hranice mezi těmito dvěma skupinami dlouho nebyla jednoznačná. V průběhu historie přišli různí chemici s různými teoriemi o tom, jak by se měly definovat kyseliny a jak zásady.
Co jsou kyseliny thiokyseliny?
Thiokyseliny jsou kyseliny, které jsou odvozené od kyslíkatých, u nichž se zamění atom kyslíku atomem síry. Názvy thiokyselin jsou tvořeny původním názvem kyseliny a připojením předpony thio- k přídavnému jménu. Jestliže bylo v molekule nahrazeno více atomů kyslíku atomy síry, zpřesní se jejich počet číslovkovou předponou.
Co je oxidační číslo kyslíku?
Oxidační číslo kyslíku je II-. Oxidační číslo kyselinotvorného prvku je kladné a pohybuje se v rozmezí od I+ do VIII+, ovšem kyseliny, které mají prvek v oxidačním čísle II+ a VIII+ se prakticky nevyskytují.
Co jsou kyseliny chlorovodíkové HCl?
Arrheniova teorie Podle Arrhenia jsou kyselinylátky schopné ve vodných roztocích odštěpit kation vodíku H+. Kyselina chlorovodíková HCl se dokáže disociovat na kation vodíku H+a chloridový anion .Cl-, takže vyhovuje definici kyseliny. Stejně tak podle této teorie mezi kyseliny patří například H2SO4, HNO3nebo HClO4.