Jak se setkáváme se zvýšenou hladinou hemoglobinu v krvi?
Jak se setkáváme se zvýšenou hladinou hemoglobinu v krvi?
Se zvýšenou hladinou hemoglobinu v krvi se setkáváme při dehydrataci, tedy odvodnění, nebo při stavech, kdy je z kostní dřeně uvolňované větší množství červených krvinek. Zvýšenou hladinu hemoglobinu pozorujeme rovněž při některých plicních onemocněních, kdy zvýšené množství hemoglobinu kompenzuje poruchy dýchání.
Co je přítomností hemoglobinu ve stolici?
Přítomnost hemoglobinu ve stolici svědčí o přítomnosti krve. Stanovení hemoglobinu ve stolici je principem tzv. testu na okultní krvácení. Jedná se tedy o skryté krvácení v trávicím traktu, které není možné posoudit okem.
K snížení hladiny hemoglobinu?
Ke snížené hladině hemoglobinu veddou také některé vrozené choroby tvorby hemoglobinu, jako jsou srpkovitá anémie, či thalasémie, dále onemocnění ledvin nebo jater. Rovněž se může jednat o chronická onemocnění provázená zvýšeným zánikem červených krvinek.
Proč je hemoglobin nezbytnou látkou?
Hemoglobin je v lidském těle naprosto nezbytnou látkou. Hemoglobin je důležitým parametrem, jehož hladinu je nutné sledovat. Zvýšená, či snížená hladina hemoglobinu může totiž poukazovat na přítomnost různých onemocnění. Jestliže u pacienta zjistíme snížené množství hemoglobinu v krvi, označujeme tento stav pojmem anémie.