Proč je měření přesnější?
Proč je měření přesnější?
Měření pak bude tím přesnější čím menší bude jeho (absolutní) chyba, která je definována jako rozdíl měřené a skutečné hodnoty měřené veličiny (neplést s odchylkou měření). V praxi to znamená, že výsledkem měření je pouze nejlepší odhad skutečné hodnoty měřené veličiny, ke kterému připojíme nějakou míru nejistoty s jakou jsme tento odhad učinili.
Co se týká přesnosti měření?
Citlivost a rozlišení nemají nic společného s přesností měření, i když ve většině případů bude zřejmě platit, že přesnější metoda je zároveň i citlivější. Problematika přibližných čísel se ve statistice neřeší a slovo přesnost má jiný význam než v textu o přibližných číslech.
Jak vyjadřovat přesnost měřené veličiny?
V tomto případě vyjadřujeme přesnost relativně (nezávisle na velikosti měřené veličiny), nejčastěji pomocí tzv. relativní chyby (míry nejistoty) nebo procentové chyby (míry nejistoty), což je absolutní chyba vztažená k velikosti měřené veličiny, v případě procentové chyby ještě celé vynásobené 100.
Co je nejlepším odhadem měření?
V praxi to znamená, že výsledkem měření je pouze nejlepší odhad skutečné hodnoty měřené veličiny, ke kterému připojíme nějakou míru nejistoty s jakou jsme tento odhad učinili. Místo jedné hodnoty definujeme pak interval, ve kterém leží správná hodnota měřené veličiny s určitou dostatečně velkou pravděpodobností.