Co je zakázáno v zvláště chráněných územích?
Co je zakázáno v zvláště chráněných územích?
V některých je například zakázáno sbírat rostliny nebo tábořit. V tomto manuálu vám přiblížíme, co ve zvláště chráněných území smíte a co je zakázáno. Jak napovídá název, zvláště chráněná území jsou konkrétně územně vymezené přírodní oblasti, které mají pro svoji ekologickou jedinečnost či rozmanitost zvláštní (nadstandardní) právní ochranu.
Co jsou chráněné krajinné oblasti?
Chráněné krajinné oblasti (CHKO) – jsou rozsáhlejší území, s jedinečnou krajinou, reliéfem, s významným podílem lesních a travních ekosystémů a různorodého zastoupení dřevin. Případně i s památkami historického osídlení. V současné době se jich v ČR nachází 26 a pokrývají necelých 15 % státního území.
Jaké jsou zóny chráněných území velké plochy?
V případě zvláště chráněných území velké plochy (NP, CHKO) dochází k členění těchto území do různých zón ochrany. Zóny jsou stanoveny pro každý národní park nebo chráněnou krajinou oblast zvlášť. Bývají tři nebo čtyři.
Jaké jsou třídy zvláště chráněných území?
Zákon rozděluje zvláště chráněná území do šesti tříd. [1] Třídy se liší velikostí plochy, která je chráněna, a přísností pravidel pro pobyt či jinou činnost na jejich území. Jednotlivé třídy zvláště chráněných území jsou: Národní parky (NP) – jsou rozsáhlá území mezinárodního významu s ekosystémem, který byl jen minimálně pozměněn člověkem.