Kdo je paradox pro barvu?

Obsah

Kdo je paradox pro barvu?

Kdo je paradox pro barvu?

Barva je paradox, který existuje pouze jako světlo. Newto- novský název pro barvu (světlo rozložené hrano- lem) – spectrum, znamená přízrak, přelud, vidina. Z fyzikálního a fyziologického hlediska jde v podstatě o schopnost mnohobuněčných živoči- chů zaznamenat a rozlišit několik vlnových dé- lek viditelné části světelného spektra.

Jak se s modrou barvou vypořádávají hlavní evropské jazyky?

Modrá barva moře byla tak emočně intenzivní a jedno- značná, že v podstatě ve všech kulturách je inter- pretována stejně. Je považována za barvu na- děje, víry a stability, senzitivity a loajálnosti. Je zajímavé, jak se s touto základní barvou vypořádávají hlavní evropské jazyky.

Jak rozlišit barvu?

Rozlišit barvu tedy zna- menalo lokalizovat pohybující se objekt – potravu nebo predátora. Tři typy barevných pigmentů, pomocí kterých začíná proces barevné analýzy světla, jsou určeny třemi geny. Vývojově nejstarší je zřejmě gen pigmentu modré barvy - tedy pig- mentu pro kratší vlnové délky.

Kdo je gen pro barvu?

Geneticky starší je gen pro mod- rou barvu; nepatrně mladší je gen červeného pigmentu, ze kterého mutací vznikl gen zelené. Geneticky kódované jsou tedy u člověka tři pigmenty: modrý, červený, zelený. Označení „gen pro barvu“ je zapotřebí chápat jako zjednodušení – barva jako taková není přímo kódována.

Související příspěvky: