Proč je dusík inertní?
![Proč je dusík inertní?](https://i.ytimg.com/vi/XxXdBiyjM8E/hq720.jpg?sqp=-oaymwEcCOgCEMoBSFXyq4qpAw4IARUAAIhCGAFwAcABBg==&rs=AOn4CLDmR06QYl3PboH3jXjzcM5LxdUTdg)
Proč je dusík inertní?
Dusík je inertní plyn, to znamená, že reaguje s jinými chemickými sloučeninami pouze za vysokých teplot a tlaků. Za laboratorní teploty reaguje pouze s lithiem a plutoniem. Za vysokých teplot se však dusík slučuje s většinou prvků - např. s kyslíkem okolo teploty 2 500 °C. Naproti tomu atomární dusík je velmi reaktivní a nelze ho uchovávat.
Proč je kapalný dusík toxický?
Kapalný dusík je sice nehořlavý a netoxický, ale dokáže způsobit těžké omrzliny a zničit mrazem vše živé. Nádoby s kapalným dusíkem musí mít velmi dobrou tepelnou izolaci, aby se v nich dusík odpařoval jen pomalu.
Jak se zbavit kapalného dusíku?
Daleko nebezpečnější je sáhnout si na kov, který se dostal do styku s kapalným dusíkem. Kovy známé vysokou tepelnou vodivostí způsobí omrzliny daleko rychleji než samotný dusík. Nalijeme-li malé množství kapalného dusíku na talíř, kapky se rozběhnou do všech směrů a tancují dokud se úplně neodpaří podobně jako kapky vody na rozpálené plotně.
Proč je atomární dusík reaktivní?
Naproti tomu atomární dusík je velmi reaktivní a nelze ho uchovávat. Jeho vysoká reaktivita spočívá v tom, že má ve valenční vrstvě 3 nepárové elektrony. Stability docílí tím, že buď přijme tři elektrony a vytvoří stabilní oktet ve valenční sféře N3- nebo odevzdá až 5 elektronů a získá tím kladnou valenci např.