Jak vznikají skvrny na plodech ořešáku?
Jak vznikají skvrny na plodech ořešáku?
Na plodech ořešáku vznikají nejprve vodnaté skvrny, které se rychle zvětšují, propadají a černají. Postupně tak vznikají velké nepravidelné černé skvrny, ohraničené vodnatým lemem, které postupují do plodů. Tam postihují jádro, které následně zčerná a seschne.
Proč černaní vlašských ořechů?
Existují 3 důvody černaní vlašských ořechů. Za prvé, může jít o výše zmíněnou bakteriózu, kdy jádro scvrkne a zčerná. V tomto případě se hnědé skvrny objevují také na listech a na rubině (zelené slupce). Hnědá slupka, která se oddělí od ořechu, to je houbová skvrnitost.
Proč je hořkost vlašských ořechů nebezpečná?
Hořkost vlašských ořechů může být nebezpečná. Někdy totiž signalizuje to, že jsou plody napadeny plísní a tudíž se mění jejich chuť, nebo jsou žluklé. To ale většinou poznáte podle zvláštní příchuti, která není příjemná. Ty rozhodně nejezte, uškodili byste si.
Co je červivý vlašský ořech?
Červivý vlašský ořech jsem ještě neviděl, ani v literatuře jsem o něm nenašel zmínku. Domnívám se, že půjde spíše o bakteriózu, která zaviní, že jádro scvrkne a zčerná. Ořešáky proti bakterióze ošetřujeme měďnatými přípravky, 14 dnů po odkvětu. Pokud prší, ošetření se opakuje ještě jednou či dvakrát, v intervalu 14 dnů.