K čemu je síra reaktivní?
K čemu je síra reaktivní?
Síra je středně reaktivní látka, která se přímo slučuje téměř se všemi prvky. Má oxidační i redukční účinky: Síra se používá převážně k výrobě střelného prachu, zápalek a jako dezinfekční prostředek k tzv. síření sudů (popř. včelích plástů).
Kde se vyskytuje síra v přírodě?
Tento prvek je známý již od starověku. Není znám konkrétní objevitel. Síra se v přírodě vyskytuje volná i vázaná ve sloučeninách. Volná se vyskytuje v blízkosti sopek a je také obsažena v sopečných plynech ( sulfan - H 2 S, oxid siřičitý - SO 2 ). Nejčastěji se však vyskytuje vázaná ve formě sulfidů a síranů.
Jaký je chemický prvek síra?
Chemický prvek síra se vyskytuje v několika polymorfních modifikacích. Známá je žlutá kosočtverečná α-S8, bezbarvá monoklinická β-S8, žlutohnědá plastická γ-S∞ (síra katena) a síra koloidní. Síra je značně reaktivní chemický prvek, s většinou ostatních prvků se slučuje přímo, zejména za vyšší teploty.
Kde se nachází síra v přírodě?
Síra se v přírodě vyskytuje volná i vázaná ve sloučeninách. Volná se vyskytuje v blízkosti sopek a je také obsažena v sopečných plynech ( sulfan - H 2 S, oxid siřičitý - SO 2 ). Nejčastěji se však vyskytuje vázaná ve formě sulfidů a síranů. Síra je také významný biogenní prvek - v organických sloučeninách je obsažena v bílkovinách.