Proč je oxid uhličitý horší než vzduch?

Obsah

Proč je oxid uhličitý horší než vzduch?

Proč je oxid uhličitý horší než vzduch?

Za běžné pokojové teploty má oxid uhličitý vyšší hustotu ( ρ = 1,98 kg·m -3) než vzduch ( ρ = 1,29 kg·m -3 ). Hustota plynů ale značně závisí na jejich teplotě a vznikající oxid uhličitý je horký, zatímco okolní vzduch výrazně chladnější.

Co je oxid uhličitý?

Oxid uhličitý (dříve kysličník uhličitý) je bezbarvý plyn bez chuti a zápachu; při vyšších koncentracích může mít v ústech slabě nakyslou chuť. Je těžší než vzduch. V pevném skupenství je znám také jako suchý led. Jeho molekula je tvořena jedním atomem uhlíku a dvěma atomy kyslíku.

Jak reaguje oxid uhličitý s hydroxidem sodným?

Oxid uhličitý reaguje se silnými hydroxidy za vzniku solí, které se vyskytují ve dvou formách, jako uhličitany a hydrogenuhličitany (starším názvem kyselé uhličitany); například s hydroxidem sodným vzniká buď hydrogenuhličitan sodný : CO 2 + NaOH → NaHCO 3, nebo při větším množství hydroxidu uhličitan sodný :

Jaká je hustota oxidu uhličitého?

Hustota horkého oxidu uhličitého je tedy ve výsledku nižší než hustota studeného vzduchu kolem svíček, a proto se oxid uhličitý hromadí v horní části nádoby. To je důvod, proč svíčky uhasínají od nejvyšší po nejnižší. Svíčky seřadíme podle velikosti.

Související příspěvky: