Proč se barva očí novorozenců mění?
Proč se barva očí novorozenců mění?
Proč se vlastně barva očí novorozenců mění? Po narození má většina dětí, zejména ty se světlou pletí, i světlou barvu očí. Je to způsobeno malým množstvím melaninu. Melanin je druh pigmentu, který „může“ za barvu našich očí, pokožky i vlasů.
Co se zodpoví za barvu očí?
Za barvu očí zodpovídají specializované buňky – melancyty – které v duhovce oka (ta barevná část oka) produkují pigment – melanin. Barva očí se u dítěte navíc mění (to jakou má barvu očí dítě při narození, neznamená, že stejnou barvu (odstín) bude mít i v dospělosti). Z hlediska genetiky se na dědičnosti barvy očí podílí přibližně 15 různých genů ...
Co se děje s změnou barvy očí?
Podle výzkumu je změna barvy očí spojena s procesy v nervovém a endokrinním systému a s množstvím melaninu. Proměnlivé oči reagují na stres, zamilovanost a únavu. Změna barvy může být také spojena s prostředím a změnou klimatu. Psychologové říkají, že tito lidé jsou někdy nepředvídatelní a zlomyslní.
Jak změnit barvu očí bělošských dětí?
Neradujte se předčasně, modrá barva se během několika měsíců může změnit. Ostatně, první měsíce má většina bělošských dětí modré oči, jasněji začne být až po pár měsících. Proč a jak tyhle změny ovlivňují geny? Jako rodiče vás určitě zajímá nejen to, kdy se vaše dítě posadí, začne se plazit a chodit, ale možná taky to, jakou barvu očí bude mít.