Jaké jsou patogeny u rostlin?

Jaké jsou patogeny u rostlin?
Nejčastějšími patogeny u rostlin jsou Blumeria (padlí), Erysiphe (padlí), Monilinia (houbová choroba plodů), Sclerotinia (kořenové a stonkové hniloby), Ustilago (sněť), Melampsora, Puccinia a Uromyces (původci rzí), Fusarium (původce krčkových hnilob). biotrofní a získávají živiny z živých hostitelských buněk pletiv a snižují tak vitalitu rostlin,
Jaké jsou základní enzymy pro patogenicitu?
Geny pro základní enzymy, působící patogenicitu mnoha patogenů byly klonovány. Cochliobolus carbonum produkuje specifický HC toxin, který inhibuje aktivitu histonové deacetylázy, enzymu nezbytného pro aktivaci genů obranného systému.
Jaké jsou reakce rostlin na napadení patogenem?
Reakce rostlin na napadení patogenem jsou velice rozmanité a odolnost rostlin může mít různé příčiny. V procesu kontaktu parazita s hostitelem a v procesu vytváření parazitického vztahu lze nalézt obecné rysy: První etapa je kontakt – interakce patogena s hostitelem.
Proč studium působení rostlinných patogenů?
Proto studium mechanizmů působení rostlinných patogenů, zvláště jejich enzymů, které se patogeneze účastní, je stejně významné jako studium rostlinných genů podmiňujících rezistenci. Základní typy rostlinných patogenů jsou houbové, bakteriální a virové organizmy.