Jak postupovat, když pacient krvácí?

Obsah

Jak postupovat, když pacient krvácí?

Jak postupovat, když pacient krvácí?

Jestliže pacient krvácí, jedná se o život ohrožující stav a může do 1-2 minut vykrvácet! Postupujeme VŽDY co nejrychleji, i za cenu nedodržení sterility. Náhlá ztráta cca 1,5 l krve vyvolává šok, což znamená nutnost provést i protišoková opatření (budou rozebrána v následující kapitole). Tepenné krvácení je v první pomoci nejzávažnější stav.

Jak se zbavit žilního krvácení?

Po přiložení škrtidla je nutné končetinu chladit a znehybnit (ruka do trička, nohy svázat k sobě). Žilní krvácení je nejčastější a doprovází většinu otevřených poranění. Není tak nebezpečné jako tepenné, ale jakákoli větší ztráta krve znamená rozvoj šoku a tím zhoršení zdravotního stavu postiženého.

Jak se určují hodnoty odporu?

Některé rezistory používají ještě přesnější určování hodnoty odporu tím, že mají pět proužků. První tři proužky jsou pro hodnotu, čtvrtý je násobitel a pátý je tolerance. U některých odporů může být zcela vpravo ještě šestý pruh definující tepelný koeficient odporu, tento pruh je výrazně širší.

Jak použít tlakový obvaz při žilním krvácení?

- Pokud krev nadále prosakuje, přiložíme další tlakovou vrstvu (nerozmotaný obvaz) a opět obvážeme. Takto můžeme použít maximálně 3 tlakové vrstvy (3 obvazy). Tlakový obvaz použijeme při krvácení na končetinách nebo v naprosté většině žilního krvácení.

Související příspěvky: