Jak držet pravidlo výměny oleje?

Obsah

Jak držet pravidlo výměny oleje?

Jak držet pravidlo výměny oleje?

Dobré je také držet se pravidla měnit olej alespoň jednou za rok. Pokud opravdu najezdíte málo (nějakých pět tisíc kilometrů ročně), můžete intervaly výměny o něco protáhnout, určitě však nechte vyměnit alespoň olejový filtr. Právě ten je častou příčinou problémů.

Jak na ruční měření oleje?

Pokud už motor měrkou vůbec nedisponuje (což je hlavně u prémiových automobilek stále častější), nezbývá než se spoléhat na čistě elektronický způsob měření hladiny oleje, jenž probíhá v autě zcela samočinně. Jak na ruční měření? Zpět ale k přízemnější „technice", která u většiny aut na našich silnicích zatím stále převládá.

Jak se olej měnit?

Olej se tedy musí podle předepsaného intervalu měnit a zároveň také občas zkontrolovat. Velká spousta motorů, třebaže jsou úplně „zdravé“, totiž nějaký ten olej mezi výměnami spotřebuje a tak se musí patřičné množství zase dolít.

Jak dlouho trvá olej v olejové vaně po stečení?

V tu chvíli je totiž olej „rozházen“ po celém motoru a trvá několik minut, než všechen steče zpátky do olejové vany, kam sahá měrka. Pokud měříme olej za studena, případně před stečením do vany, je potřeba si uvědomit, že naměříme oleje méně, než za tepla a po stečení.

Související příspěvky: