Jaká je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem?

Obsah

Jaká je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem?

Jaká je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem?

Vzdálenost mezi Zemí a Sluncem se pohybuje v rozmezí 147 097 000 km (perihélium) až do 152 099 000 km (afélium). Tyto změny vzdálenosti však nejsou příčinou střídání ročních období na Zemi. Od zdánlivého pohybu Slunce se současně odvozuje i pravý sluneční čas.

Jak nastane zatmění Slunce?

Zatmění Slunce je astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně, nebo zcela zakryje. Taková situace se objevuje, jen pokud je měsíc v novu a Slunce i Měsíc jsou při pohledu ze Země v jedné přímce.

Jaký je cyklus Slunce?

Sluneční aktivita a její cyklus 11-letý cyklus Slunce – naše mateřská hvězda – je právem jedním z hlavních objektů zájmu astronomů. S odstupem několika minut až dní se projevy jeho aktivity promítají v zemském magnetickém poli i v atmosféře.

Kdy se pomalý posun Slunce opakuje?

Trpěliví pozorovatelé mohli časem zjistit, že pomalý posun míst východu a západu Slunce se opakuje v cyklech přímo souvisejících se střídáním klimatických období. K jednomu meznímu postavení Slunce dochází vždy v období tepla resp. sucha, k druhému v období zimy resp. vlhka.

Související příspěvky: