Jaké jsou důvody výpovědní lhůty?

Jaké jsou důvody výpovědní lhůty?
Výpověď musí být doručena v písemné podobě a zaměstnavatel může dát výpověď zaměstnanci pouze z přesně stanovených důvodů, jako je nadbytečnost. Naproti tomu zaměstnanec pro výpověď nemusí uvádět žádný důvod. Každá výpověď také podléhá výpovědní lhůtě a teprve po jejím skončení je pracovní poměr ukončen.
Jaké jsou důvody pro výpověď zaměstnavatele?
Ačkoliv se jedná o jednostranné ukončení pracovního poměru, je třeba zachovat určitá pravidla stanovená zákonem. Výpověď musí být doručena v písemné podobě a zaměstnavatel může dát výpověď zaměstnanci pouze z přesně stanovených důvodů, jako je nadbytečnost. Naproti tomu zaměstnanec pro výpověď nemusí uvádět žádný důvod.
Kdo může dát výpověď?
Zaměstnavatel může dát výpověď pouze ze zákonem stanovených důvodů (§ 52 Zákoníku práce) K odvolání už podané výpovědi musí svolit i druhá strana a to písemně Výpovědní doba nesmí být kratší než 2 měsíce a začíná plynout až prvním kalendářním dnem měsíce, který následuje po doručení výpovědi (výpověď doručená 5.
Co je Výpověď dohodou?
Velmi často nesprávně označována jako „výpověď dohodou“. Přitom nejde o výpověď, která je aktem jednostranným. Zde totiž musí vždy nastat skutečný konsenzus. Zákon také stanoví, že dohoda o skončení pracovního poměru musí mít písemnou podobu, podepsanou oběma stranami, tedy zaměstnancem i zaměstnavatelem.