Co hrozí hasičům při manipulaci s kapalným dusíkem?

Obsah

Co hrozí hasičům při manipulaci s kapalným dusíkem?

Co hrozí hasičům při manipulaci s kapalným dusíkem?

To hrozí především v nevětraných místnostech, ale při manipulaci s dusíkem v Zátoru ve venkovním prostředí, kde je dobrý rozptyl, zřejmě hasičům toto nebezpečí při dýchání nehrozilo. Omrzliny jsou samozřejmě největším nebezpečím při manipulaci s kapalným dusíkem, ale nezvniknou dřív než po pár vteřinách.

Jak se zbavit kapalného dusíku?

Daleko nebezpečnější je sáhnout si na kov, který se dostal do styku s kapalným dusíkem. Kovy známé vysokou tepelnou vodivostí způsobí omrzliny daleko rychleji než samotný dusík. Nalijeme-li malé množství kapalného dusíku na talíř, kapky se rozběhnou do všech směrů a tancují dokud se úplně neodpaří podobně jako kapky vody na rozpálené plotně.

Co jsou obří termosky kapalného dusíku?

Pro transport kapalného dusíku se používají cisterny s vakuovou izolací, takže jsou to vlastně obří termosky. Dusík je sice základní složkou atmosféry, ale při zvýšené koncentraci, kdy způsobí vytěsnění kyslíku, dojde u člověka k bolestem hlavy a celkovému kolapsu organismu.

Co se stane při explozi kapalným dusíkem?

Při její explozi lidé zasažení kapalným dusíkem v několika okamžicích zmrznou, ale jakmile výbuch ničí vše živé, dusík se odpaří, a veškeré materiální statky zůstanou zachovány pro útočníka - dobyvatele.

Související příspěvky: