Kde se takováto tornáda vyskytují?

Obsah

Kde se takováto tornáda vyskytují?

Kde se takováto tornáda vyskytují?

Takováto ničivá tornáda se vyskytují převážně ve středu Spojených států Amerických v tzv. stezce tornád. Pokud se tato bouře objeví, bývá doprovázena silnými elektrickými výboji a silným přívalovým deštěm. V Evropě se takto silné bouře příliš často nevyskytují, ale jejich vyskytnutí není vyloučeno.

Jak vznikají tornáda?

Tornáda 1 Vznik tornád. Tornáda vzniknou, jakmile se studený a prudký výškový vítr překříží s teplým přízemním větrem. Jejich střetnutí vyvolá horizontální rotaci vzduchu. 2 Fujitova stupnice. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice (také Fujitova-Pearsonova stupnice, F-stupnice), která dělí tornáda do šesti stupňů - F0 až F5. 3 Druhy tornád. Prvním typem je tzv. supercelární tornádo, které je vázáno na výskyt supercelární bouře. Supercela je konvektivní oblačnost tvořená jedinou mohutnou bouřkovou buňkou.

Jak vznikají nesupercelární tornáda?

Druhým typem tornád jsou tzv. nesupercelární tornáda. Tyto tornáda jsou vytvořena několika bouřkovými buňkami, které mají životnost průměrně cca 30 minut. U každé bouře je to ale jinak. Každá bouřková buňka má svoji životnost a ne všechny vznikají ve stejný okamžik.

Související příspěvky: