Jak se počítat s důchodem?

Obsah

Jak se počítat s důchodem?

Jak se počítat s důchodem?

Vzhledem k mnoha pravidlům, která ovlivňují důchod, není možné jednoduše říct, jak se bude právě ten váš důchod počítat a jak bude vysoký. Česká správa sociálního zabezpečení na svém webu nabízí podrobnou kalkulačku důchodů, kde si můžete předběžnou výši podle údajů v informativním výpisu spočítat. Připravte se ale na dlouhý proces zadávání údajů.

Kdy půjdete do důchodu?

Odpracované roky se počítají všechny, celoživotní výdělky se započítávají až od roku 1986 do konce roku předcházejícího vaší žádosti o důchod. Takže když žádáte v roce 2020, počítají se výdělky od roku 1986 do konce roku 2019. Spočítejte si: Kdy půjdete do důchodu?

Co se počítá s výdělkem do důchodu?

Nestačí tedy „jen“ to, že jste pracovali, protože pokud se z toho neodvádělo pojištění, tak se výdělek do důchodu nepočítá. Platí, že čím déle jste pracovali a čím jste měli vyšší výdělky, tím budete mít vyšší starobní důchod.

Co je výpočet starobního důchodu?

Výpočet starobního důchodu je velmi složitá věc a vstupuje do něj mnoho parametrů, čísel a životních situací každého člověka. Pro základní představu o tom, co hraje ve výpočtu roli, si přečtěte následující článek. Senioři často neví, co ovlivňuje výši jejich důchodu.

Související příspěvky: