Jak zaschnou kukuřici zrnka?

Obsah

Jak zaschnou kukuřici zrnka?

Jak zaschnou kukuřici zrnka?

Jak zaschnou kukuřici „vlasy“, zkuste rozbalit klas a dloubnout nehtem do zrnka. Pokud je měkké a tekutina vodová, ještě je na sklizeň čas. Ze zralého zrna po narušení prýští mléčná tekutina, zato přezrálé zrno je jen moučnatě škrobovité.

Co je moučná kukuřice?

Moučná kukuřice ( Zea mays amylacea) má měkká zrna složená převážně ze škrobovin. Používá se k výrobě mouky na speciální pečivo (tortilly a podobně), bývá i barevná. U nás se nepěstuje, takže ji uvádím spíše pro zajímavost.

Co je cukrová kukuřice?

Cukrová kukuřice ( Zea mays invar. saccharata) bude zajímat zahrádkáře. Je zařazena mezi zeleninu a konzumuje se syrová nebo na mnoho způsobů v kuchyňské úpravě. Semena obsahují hodně cukru, vitaminu B i vlákniny. Pukancovou kukuřici ( Zea mays everta) znají milovníci popcornu v podobě pražených puklých zrn.

Kde se pěstuje kukuřice obecná?

Kukuřice obecná ( Zea mays indurata) se liší tvarem zrn, která jsou kratší, tvrdá a kulatější. Má podobné využití, ale u nás se moc nepěstuje. Rozšířená je spíše v zámoří, hlavně v Jižní Americe. Cukrová kukuřice ( Zea mays invar. saccharata) bude zajímat zahrádkáře.

Související příspěvky: