Proč je oxid uhličitý těžší než vzduch?
Proč je oxid uhličitý těžší než vzduch?
Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi. Kromě toho, že se rostoucí koncentrace oxidu uhličitého s velkou pravděpodobností podílejí na oteplování klimatu, je jeho účinek na člověka smrtící. V atmosféře se CO2 vyskytuje v průměrné koncentraci 0,04 % (2013).
Co je oxid uhelnatý?
Oxid uhelnatý (chemický vzorec CO) je toxický plyn bez zbarvení a bez zápachu, který může způsobit smrtelnou otravu. Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování zemního plynu, uhlí, dřeva, topného oleje nebo může vznikat v garáži z automobilu s běžícím motorem.
Proč je oxid uhelnatý devastující?
Účinek oxidu uhelnatého na lidský organismus je devastující. V prvé řadě omezuje, nebo dokonce úplně znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání. CO se zároveň váže na železo obsažené v hemoglobinu a významně tak snižuje schopnost krve přenášet kyslík.
Jak oxid uhličitý zabít?
Oxid uhelnatý vás ale dokáže zabít i s časovou prodlevou. Oxid uhličitý (CO2) je stejně jako oxid uhelnatý bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu. I když u té chuti to není úplně přesné – při jeho vyšší koncentraci můžete v ústech cítit nakyslou pachuť. Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi.