Proč je oxid uhličitý těžší než vzduch?

Obsah

Proč je oxid uhličitý těžší než vzduch?

Proč je oxid uhličitý těžší než vzduch?

Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi. Kromě toho, že se rostoucí koncentrace oxidu uhličitého s velkou pravděpodobností podílejí na oteplování klimatu, je jeho účinek na člověka smrtící. V atmosféře se CO2 vyskytuje v průměrné koncentraci 0,04 % (2013).

Co je oxid uhelnatý?

Oxid uhelnatý (chemický vzorec CO) je toxický plyn bez zbarvení a bez zápachu, který může způsobit smrtelnou otravu. Oxid uhelnatý vzniká při nedokonalém spalování zemního plynu, uhlí, dřeva, topného oleje nebo může vznikat v garáži z automobilu s běžícím motorem.

Proč je oxid uhelnatý devastující?

Účinek oxidu uhelnatého na lidský organismus je devastující. V prvé řadě omezuje, nebo dokonce úplně znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání. CO se zároveň váže na železo obsažené v hemoglobinu a významně tak snižuje schopnost krve přenášet kyslík.

Jak oxid uhličitý zabít?

Oxid uhelnatý vás ale dokáže zabít i s časovou prodlevou. Oxid uhličitý (CO2) je stejně jako oxid uhelnatý bezbarvý plyn bez chuti a bez zápachu. I když u té chuti to není úplně přesné – při jeho vyšší koncentraci můžete v ústech cítit nakyslou pachuť. Na rozdíl od CO je ale oxid uhličitý těžší než vzduch a klesá tedy k zemi.

Související příspěvky: