Jak funguje správná sklizeň fazolů?

Obsah

Jak funguje správná sklizeň fazolů?

Jak funguje správná sklizeň fazolů?

Jejich včasná sklizeň podporuje plodnost rostlin. Říká se, že čím více sklízíte, tím více fazolí máte. Víte ale, jak by správná sklizeň měla vypadat či které choroby a škůdce můžete na plodech objevit? Doba sklizně záleží na odrůdě: fazol začíná plodit v červenci, u určitých odrůd si však počkáte až do začátku října.

Jak poznat, kdy je sklizeň fazolí?

Jak poznat, kdy je čas sklizně? Fazolové lusky začněte otrhávat, jakmile se při ostrém ohnutí hladce zlomí. Pokud chcete mít velkou úrodu, fazolky protrhávejte každý týden – podpoříte tím tvorbu nových květů. Takto můžete docílit, že rostlina velká dva metry urodí až dva kilogramy fazolí.

Jak vzniklo označení fazole?

Fazolové plody se musí před konzumací tepelně upravit, jinak mohou být jedovaté. Vědecké označení fazole vzniklo z řeckého phaseolos, což znamená loďka - podle tvaru lusků. První fazolová semena se objevila až počátkem 16. století v přístavech španělských mořeplavců.

Jak zachovat fazole do dalšího roku?

Jestli chcete fazole zachovat do dalšího roku, celé rostliny odřízněte těsně u země. Rozvěste je na suchém, větrném místě i s lusky na tak dlouho, než úplně neuschnou. Tenhle způsob sušení se totiž osvědčil více, než pokud otrháváte jen samotné lusky, a nezáleží na tom, jestli jde o keříčkové, nebo pnoucí se fazole.

Související příspěvky: