Co jsou Nejběžnější barvy očí?

Obsah

Co jsou Nejběžnější barvy očí?

Co jsou Nejběžnější barvy očí?

Barva očí. Hnědá, modrá a zelená barva představují nejběžnější barvy našich očí. Vedle nich však existuje paleta dalších barev, které jsou určitou kombinací již zmíněných barev. Mnoho lidí se rodí s šedýma očima, které se během vývoje mění na modrou či hnědou barvu.

Jak vznikají barvy očí u lidí?

Barvu očí u lidí určují tři geny, z nichž dva jsou dobře prozkoumané. Tyto geny zodpovídají za nejběžnější barvy očí - zelenou, hnědou a modrou. Jak vznikají další barvy, jako je šedá, oříškově hnědá a vícebarevné kombinace, není ještě v tuto chvíli zcela jasné nebo vysvětlitelné.

Jak změnit barvu očí?

Moderní věda však ukázala, že barva očí není vůbec takto jednoduchá záležitost. Barva očí není pouhou směsí barev očí rodičů, jako když se mísí barvy na paletě. Každý z rodičů má dva páry genů na každém chromozomu a existují různé možnosti, jak se tato genetická informace odrazí na barvě očí. Navíc se může v raném období života barva očí změnit.

Jak se mění barvu očí?

Velikost zornice a barvu duhovky mohou také změnit určité emoce. Proto někteří lidé tvrdí, že jejich oči mění barvu ve chvíli, kdy cítí hněv nebo lásku. Barva očí se může měnit také s věkem. To se stává asi 10 až 15 procentům kavkazoidní populace (lidé, kteří mají obvykle světlejší barvu očí).

Související příspěvky: