Proč je ropucha jedovatá?

Obsah

Proč je ropucha jedovatá?

Proč je ropucha jedovatá?

To, že je ropucha jedovatá, ví z pohádek každé malé dítě. Ale jak moc, to neví ani leckterý dospělý. Ropucha je právě pro svou jedovatost častým živočišným atributem pohádkových čarodějnic. Co všechno mohou způsobit bufotoxiny, jedovaté látky, které produkuje kůže běžné české ropuchy?

Jaká je barva ropuch?

Svrchní strana je u ropuch často různě zbarvená – šedá, tmavošedá, světle hnědá, olivově zelená, nažloutlá či červenohnědá. Toto základní zbarvení je často doplněno tmavými skvrnami či černým, bělavým nebo načervenalým vzorováním různého typu. Na břiše je ropucha špinavě bílá, světle červenohnědá nebo šedám, často má na břiše i tmavé skvrny.

Co je ropucha zelená?

ropucha zelená (Bufotes viridis) – zbarvení ropuchy zelené je často výrazně „maskáčové“ - tmavě zelené skvrny na světlém podkladě, bez středového hřbetního proužku. Na rozdíl od ropuchy obecné jsou její parotidní žlázy umístěny při pohledu shora navzájem rovnoběžně.

Jak se podíváte na hlavu ropuchy?

Pokud se na hlavu ropuchy podíváte pořádně, tak za hlavou má vybouleniny, což jsou příušní jedové žlázy zvané parotidy (viz obrázek výše). Právě v nich se koncentruje největší dávka jedů. Podobné je to například u mloka, který je má navíc vždy žlutě zbarvené, tedy zvýrazněné.

Související příspěvky: