Co obsahuje kurkuma a kurkumin?

Obsah

Co obsahuje kurkuma a kurkumin?

Co obsahuje kurkuma a kurkumin?

Shrnutí: Kurkuma obsahuje kurkumin, rostlinnou látku, se silnými antioxidačními a protizánětlivými účinky. Řada léčivých účinků kurkumy a kurkuminu byla potvrzena randomizovanými, placebem kontrolovanými studiemi, které představují zlatý standard nejen ve zdravotnickém výzkumu.

Co je kurkuma protizánětlivé?

Kurkuma je koření, jehož hlavní účinnou látkou je kurkumin, který má silné protizánětlivé účinky ( 1 , 2, 3 ). Řada studií naznačuje, že mírný chronický zánět je jedním z hlavních faktorů, které se podílí na vzniku mnoha onemocnění, jako jsou choroby srdce a cév, diabetes, Alzheimerova choroba nebo rakovina ( 4, 5, 6, 7 ).

Jak užívat kurkumu a kurkumin?

Doplňky stravy s kurkumou a kurkuminem (hlavní účinná látka kurkumy) se dnes běžně používají k léčbě a prevenci řady onemocnění, ale přesné dávkování kurkumy je stále nejasné a na internetu často najdeme jen rozporuplné informace. Jak užívat kurkumu a jaké jsou její zdravotní účinky? Kdo by neměl kurkumu a kurkumin užívat?

Může kurkuma způsobit onemocnění žlučníku?

Máte onemocnění žlučníku: Kurkuma může zesilovat kontrakce žlučníku a zhoršovat projevy žlučníkového záchvatu či koliky ( 21 ). Máte ledvinové kameny: Kurkuma obsahuje hodně šťavelanů (oxalátů), které se váží na vápník a mohou způsobit tvorbu ledvinových kamenů ( 22 ).

Související příspěvky: