Proč jsou mýdlové bubliny pomíjivé?

Obsah

Proč jsou mýdlové bubliny pomíjivé?

Proč jsou mýdlové bubliny pomíjivé?

Mýdlové bubliny jsou pomíjivý jev, svou strukturu totiž neumí udržet moc dlouho. Gravitace nutí tekutinu, aby se koncentrovala ve spodní části bubliny, její vrchní část je tenčí a tenčí - a čeká ji neodvratný konec. Každá bublina jednou praskne. Těsně předtím, než se navždy rozloučí a rozprskne se, ovšem navíc ztratí barvu.

Jak vznikají mýdlové bubliny?

Mýdlové bubliny vznikají z průzračné téměř bezbarvé tekutiny - a přesto se mihotají ve všech barvách duhy. Jak je to možné? (délka blogu 5 min.) Podobný jev se dá pozorovat na křídlech mouchy nebo na vrstvičce oleje, který někdo vylil na asfalt. Co má společného hmyz, olej a mýdlová bublina?

Proč jsou bubliny nulové?

Fázový skok a téměř nulová změna fáze na velice tenké a téměř prasklé stěně bubliny pak mají za následek vyrušení obou světelných paprsků. Bublina ztmavne a hned na to praskne. Tím se také vysvětluje, proč bubliny během své existence neustále mění svou barvu.

Proč se bublinky udržují na hladině?

Aby se bublinky dlouhodobě udržely na hladině potřebují na ní nějaký povlak (to že není vidět neznamená že tam není). Důvodů proč by ti měl bublat substrát moc není. Buď tam může něco hnít ale to by si cítil. Nebo tam rostliny pouští kyslík kořeny, není ale úplně běžné že by ho bylo tolik.

Související příspěvky: