Jaké jsou příznaky otravy olovem?

Obsah

Jaké jsou příznaky otravy olovem?

Jaké jsou příznaky otravy olovem?

Mezi příznaky chronické otravy olovem můžeme zařadit: Pokud jsou lidé dlouhodobě vystaveni účinkům olova, jejich kůže získá šedavě popelavý nádech a na dásních se jim objeví šedomodrý lem. Po delší době také olovo poškodí ledviny a ty pak začnou selhávat.

Zda se jedná o otravu olovem?

Jednoduchý krevní test na hladinu olova v krvi, takzvaná plumbémie, prokáže, zda se vůbec jedná o otravu olovem. Za otravu olovem se považuje hladina v krvi vyšší než 10 mikrogramů na decilitr.

Jak se projevuje otrava olovem?

Objeví se zvracení, křečovitá bolestbřicha (Saturninská kolika), křeče (to jsou většinou první známky vysoké toxické dávky olova), dále například svalová slabost. Akutní otrava olovem může vyvolat i epileptický záchvat a může mít za následek až ztrátu vědomí.

Co může způsobit otrava olovem?

Otrava olovem se může projevovat mnoha příznaky. Olovo může ovlivnit mnoho částí těla. Jediná větší dávka olova může způsobit velmi vážné zdravotní problémy. Pro otravu olovem je ale mnohem typičtější pomalá intoxikace menšími dávkami. Ta je způsobená opakovaným vystavováním malým množstvím olova.

Související příspěvky: