Jaká je diagnostika listeriózy?

Obsah

Jaká je diagnostika listeriózy?

Jaká je diagnostika listeriózy?

Diagnostika listeriózy se skládá z odběru anamnézy (cílených dotazů lékaře na příznaky a příčiny potíží), fyzikálního vyšetření (tělesné prohlídky lékařem) a z laboratorních vyšetření vzorků krve, moči a, v případě podezření na meningitidu, mozkomíšního moku. Způsob léčby závisí na vážnosti onemocnění a příznacích.

Jak se projevuje listerióza?

Listerióza je bakteriální střevní infekční onemocnění způsobené baktérií Listeria monocytogenes. Nákaza se nejčastěji přenáší konzumací kontaminované zeleniny, nepasterizovaných mléčných výrobků nebo nedostatečně tepelně upraveného masa či masných výrobků.

Co jsou příznaky listeriózy?

Tyto příznaky mohou signalizovat bakteriální meningitidu, která je život ohrožující komplikací listeriózy. Původcem listeriózy jsou baktérie rodu Listeria, nejčastěji Listeria monocytogenes. Tyto baktérie žijí v půdě, ve vodě a ve zvířecím trusu. syrové zeleniny, která byla kontaminována půdou nebo trusem použitým jako hnojivo

Jaká je inkubační doba listeriózy?

Inkubační doba listeriózy (doba kdy se objeví první příznaky onemocnění po nákaze) je 7 až 30 dní, ale někdy se první známky onemocnění projeví již po několika hodinách od nákazy. Pokud se infekce dostane do nervové soustavy, mohou se objevit další příznaky, jako jsou například:

Související příspěvky: